Przejdź do treści

Atrakcje i okolica

Nie wątpliwie atrakcją obiektu APARTAMENTY WESOŁA jest jego lokalizacja w samym sercu największego w Polsce Parku Krajobrazowego „Doliny Baryczy” o powierzchni 87 000 ha

Celem jego utworzenia w 1996 roku było zachowanie wartości krajobrazowych, przyrodniczych i historyczno – kulturowych. Wielkie kompleksy leśne i stawowe są naturalną ostoją zwierzyny leśnej i ptactwa, którego stwierdzono tu ponad 270 gatunków, w tym 166 lęgowych. Do najrzadszych i najcenniejszych gatunków należą m.in.: czapla purpurowa, bąk, bączek, bocian czarny, perkoz rdzawoszyjny, żuraw oraz orzeł bielik. Na terenie Doliny Baryczy gniazduje ponad 150 par bociana białego.

 

Bogactwo świata przyrodniczego, a zwłaszcza ptaków było powodem, dla którego założono tu , w 1963 roku, rezerwat ornitologiczny „Stawy Milickie” o powierzchni 5324 ha.

Stawy Milickie zajmują 8000 ha na terenie całej doliny Baryczy. Od XIII wieku budowali je cystersi. Został on objęty konwencją RAMSAR, czyli międzynarodowym programem ochrony miejsc podmokłych i bagiennych o szczególnych wartościach przyrodniczych. Trzy spośród siedmiu gospodarstw rybackich znajdują się na terenie gminy Milicz, są to: Ruda Sułowska, Stawno i Potasznia. Zbiorniki zasilane są przez rzekę Barycz i jej dopływy. Milickie stawy rybne są największym w Polsce i Europie ośrodkiem hodowli karpia. Roczna produkcja to 2000 ton ryb, z czego 90% stanowi karp. Zdrowa karma, stała opieka weterynaryjna i ichtiologiczna, ekologicznie czysty region oraz siedemset lat tradycji są podstawą jakości milickiego karpia. Stawy Milickie znalazły się w programie ONZ Living Lakes jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie. Wszystkie te miejca  możecie Państwo zobaczyć z dobrze rozwinientej sieci tras rowerowych i szlaków pieszych i scieżek przyrodniczych .

 

Lecz powiat milicki i Dolina Baryczy  to nie tylko bogactwo natury to również zabytki ciekawe budowle i  miejsca . Jednym z ciekawszych obiektów to kompleks Parkowo Pałacowy w Miliczu w skład którego wchodzą Pałac Klasycystyczny z końca XVIII w Ruiny Zamku z XIV w oraz Park Pałacowy z przełomu XVIII-XIX wieku o powierzchni 50 ha. Nie o podal usytyłowany jest Kościół Łaski pw. św. Andrzeja Boboli , na uwagę zasługuje również Wzgórze Joanny i Zameczek Myśliwski zwany wieżą ”Odyniec” jak i Zabytkowy Drewniany Kościół z 1672 r. w miejscowości Trzebicko.

Dla zrównoważenia doznań duchowo przyrodniczych mamy dla Państwa coś dla ciała czyli w nowoczesny kompleks Centrum Edukacyjno Turystyczno Sportowe w miejscowości Krośnice w skład którego wchodzą między innymi kryty basen , nowoczesna hala sportowa, boiska do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, tenisa ziemnego, sala widowiskowa, biblioteka. Nie wątpliwą atrakcja są również dwa wrześniowe święta Święto Karpia Milickiego ze swoją bogata oferta kulturalno rozrywkową, kulinarną i artystyczną oraz Święto Sadów w Wierzchowicach gdzie w miłej atmosferze biesiady można skosztować i zakupić owoce od miejscowych sadowników regionalne przetwory owocowe, miody, wypieki i mięsiwa. Oprócz tego sadzonki roślin, drzew owocowych i ozdobnych, rękodzieło, sztukę ludową. A wszystko to w przesympatycznej atmosferze wraz z życzliwą społeczności tych terenów, bogatej oferty artystycznej oraz muzyki ludowej.

 

Mamy nadzieje że tymi jak że skrótowymi wzmiankami na temat naszego przepięknego regionu udało nam się zachęcić Państwa do odwiedzenia naszego terenu i skorzystania z oferty APARTAMENTY WESOŁA  gdzie znajdziecie Państwo spokój i ciszę a jednocześnie jest to świetna baza wypadowa na wyżej wspomniane szlaki, ścieżki, trasy gdzie czeka was moc nie zapomnianych atrakcji ,widoków,  przygód i wrażeń.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak jeszcze raz zaprosić i zachęcić Państwa do odwiedzenia

APARTAMENTY WESOŁA

Wesoła 8, 56-300 Milicz